Dějepis 9
Úkoly do 12/06/2020
Politické procesy 50. let - Mgr. Bolek
Kapitolu samu o sobě představují politické procesy, které režim využíval jednak k zlikvidování svých nepřátel, jednak k zastrašení ostatních, případných oponentů.
Spadají zhruba do let 1949-1956, kdy bylo na základě smyšlených a vykonstruovaných obvinění odsouzeno asi 250 tisíc lidí, z nichž více než 200 bylo popraveno.
Nejznámější jsou procesy s generálem Heliodorem Píkou, s doktorkou Miladou Horákovou a s generálním tajemníkem ÚV KSČ Rudolfem Slánským, kterým se budeme tento týden věnovat.
Proces s gen. Heliodorem Píkou (1948-1949)
generál Píka za války bojoval na východní frontě v SSSR, nebyl však komunista a jelikož znal příliš mnoho pro komunisty "nepohodlných" informací (o gulazích, o tajné policii NKVD a její činnosti atd.), musel být zlikvidován...
byl nepravdivě obviněn ze špionáže ve prospěch Velké Británie a další vlastizrádné a velezrádné činnosti a ve vykonstruovaném soudním procesu odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán v červnu 1949
o procesu s gen. Píkou v rozhlasovém pořadu Zaostřeno na moderní dějiny
Proces s dr. Miladou Horákovou (1950)
doktorka Milada Horáková byla právnička a před únorem 1948 poslankyně za národní socialisty, bojovnice za práva žen, za války byla nacisty vězněna a mučena
po Únoru se ji komunisté snažili získat na svou stranu, ona však dál hájila demokratické a masarykovské principy
Horáková byla nakonec zatčena, vyslýchána, mučena a v roce 1950 byl zinscenován velký soudní proces s tzv. "vedením záškodnického spiknutí proti republice", kde hlavní obžalovanou byla Horáková a dalších 12 lidí (mezi nimi např. historik a novinář Záviš Kalandra)
Horáková a další 3 odsouzení dostali trest smrti, který byl na odsouzených i přes protesty světové veřejnosti vykonán (bývalý britský premiér Winston Churchill i fyzik Albert Einstein poslali Gottwaldovi dopisy požadující zmírnění trestu pro Horákovou...)
Milada Horáková před soudem
telegram zaslaný Albertem Einsteinem prezidentu Gottwaldovi žádající milost pro M. Horákovou
Závěrečná řeč dr. Milady Horákové před soudem (1950)
Proces s Rudolfem Slánským (1951-1952)
proces s tzv. "protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského" už mířil do vlastních řad komunistické strany a měl široké mezinárodně-politické souvislosti
Rudolf Slánský byl po Gottwaldovi 2. nejmocnější muž v KSČ, byl generálním tajemníkem Ústředního výboru (ÚV) KSČ
Stalin ve všech satelitních zemích inicioval zatčení a odsouzení vlivných komunistů, aby ostatní měli strach a zachovávali Stalinovi loajalitu. Nejčastějšími motivy bylo obvinění z titoismu (čili ze zastávání myšlenek jugoslávského maršála Josipa Broze Tita — jsme už v době po roztržce mezi Jugoslávií a SSSR), z trockismu (Lev Davidovič Trockij — dávný Stalinův konkurent z 20. let) a z nepravdivých snah svrhnout komunistický režim a nastolit zpátky kapitalismus:
vše začalo roku 1949 v Maďarsku, kde byl odsouzen komunista László Rajk k trestu smrti
následně (taky 1949) v Bulharsku komunista Trajčo Kostov, rovněž popraven
v Polsku byl odsouzen (ale nepopraven) komunista Władysław Gomułka,
a v Československu byl spolu s dalšími odsouzen a popraven Rudolf Slánský
v pozadí však byla jiná důležitá věc: v roce 1948 vznikl stát Izrael, který se přidal na stranu USA a Stalin tak začal pronásledovat Židy a podporovat Araby (nepřátele Židů). Slánský byl Žid a v procesu s ním byla obviněna a odsouzena celá řada dalších komunistů židovského původu: tehdy padl "rekordní" počet rozsudků smrti — ze 14 obviněných dostalo 11 trest smrti (!) — video na Stream.cz
jeden ze tří, kteří nedostali trest smrti, byl původem ostravský komunista židovského původu Artur London, který byl po několika letech propuštěn z vězení a emigroval do Francie, kde sepsal o tomto procesu velmi zajímavý román Doznání (byl i zfilmován — film L'Aveu z roku 1970)
bývalý generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský během soudního procesu
Závěrečná řeč prokurátora Josefa Urválka v procesu se Slánským a spol. "Nechť váš rozsudek dopadne jako železná pěst bez nejmenšího slitování. Nechť je ohněm, který do kořene vypálí tuto hanebnou hlízu zrady. Nechť je zvonem, volajícím po celé naší krásné vlasti k novým vítězstvím na pochodu k slunci socialismu."
V březnu 1953 zemřel Stalin a zhruba o 2 týdny později i Gottwald. V SSSR se do čela dostal Chruščov (1954-1964) a začala doba postupného uvolňování. Ve 2. pol. 50. let již politické procesy odeznívaly, poslední poprava z politických důvodů v ČSR byla vykonána roku 1960.
Železná opona
Od konce 40. let rovněž začalo důkladné opevňování hranic (především se Spolkovou republikou Německo a s Rakouskem), aby "socialistický ráj" nikdo nemohl opustit.
Využívaly se elektrické ostnaté dráty, systémy strážních věží, signalizační systémy, minová pole atd.
Přesto z ČSR utekly tisíce lidí. Této problematice se věnuje cyklus České Televize Pozor! Státní hranice
16. lekce - Československo: únor 1948 - den, kdy se dostali komunisté k moci, Mgr. Huťka
1. úkol: Prostuduj uvedený text:
Závěr školního roku se neúprosně blíží a nám zbývá věnovat se poválečným událostem spojeným s Československou republikou. Ve třech posledních lekcích se budeme věnovat tzv. osmičkovím událostem. Ano, v naši moderní historii se několikrát setkáme s mezními okamžiky, které se odehráli v letopočtech v nichž figurovala číslice osm. Jde o roky 1948, 168 a 1989.
Únor 1948 resp. únorový puč je pojmenování komunistického státního převratu v Československu, který proběhl mezi 17. a 25. únorem 1948. Po roce 1990 jsou únorové události vnímány jako přechod od demokracie k totalitě, který vedl k připojení Československa k sovětskému mocenskému bloku, předznamenal následný útlak značné části české a slovenské společnosti a stal se příčinou ekonomického úpadku země a obrovské emigrační vlny obyvatelstva.
2. úkol: Pusť si video pod odkazem a do dotazníku zapiš - krátce a heslovitě - všechny pojmy, jména a letopočty, které zazní a ty si vybavíš, že ses už s nimi setkal nebo setkala v průběhu celého pololetí 9. ročníku.