Pracovní činnosti

2. Úkoly pro 6.ročník - pěstitelky

3. Úkoly pro 7.ročník - plasty

4. Úkoly pro 8.ročník - šití

1) Pro všechny: Máte možnost se zapojit do soutěže Zlepši si techniku (organizována VŠB TU)

6. ročník : Vaším úkolem je cvičit se v poznávání našich stromů a rostlin (na zahradě, okolo domu nebo na internetu) a přiložit ruku k dílu při běžných domácích pracích.

7. ročník - Příprava pokrmů: Vaším úkolem je připravit pokrm podle zásad zdravé výživy, vaše dílo vyfotit a obrázek mi poslat na můj mail dostalova@zs-senov.cz (Přípravu pokrmu provádějte vždy po poradě s rodiči případně pod jejich dohledem.)

2) Úkoly pro 6.ročník - Pěstitelky - Mičková

Milí žáci pěstitelek, mám pro vás úkol, který určitě budu hodnotit (známkou). Jaro už je dávno tady. Zkuste si doma do kelímků nebo kontejnerků zasadit nějáká semínka. Já jsem je dávala po 2. Výběr nechám na vás (já jsem zvolila rajčata) mohou být i květiny nebo bylinky, slunečnice, zrní nebo klidně i fazole. Místo kontejnerků lze použít i papírový nebo plastový obal od vajíček - nezapomeňte dole udělat otvory na odtékání vody. Zasaďte, přihrňte malou vrstvou hlíny a pečlivě zalévejte. Nezapomeňte na podmisku a dejte na sluníčko na okno. Vyfoťte svou práci a pošlete na můj e-mail mickova@zs-senov.cz (max.2 fotky a stručný komentář jak vám to šlo). Pozor - nezapomeňte uvést jméno, příjmení a třídu. Až vám semínka vzejdou vyfoťte je a pošlete opět (max.2 fotky a stručný komentář). Je do úkol do konce dubna a můžete získat až 2 známky.

Držím palce ať se vám to povede. Mičková

3) 7. ročník - Jandová,Mičková - Plasty (kontrola sešitů bude provedena ve škole):)

Úkol č. 1

Shlédněte video, které vás určitě pobaví a zároveň se naučíte vše podstatné o plastech.

Úkol č. 2

Zápis do sešitu:

Plasty

Základní látky pro výrobu plastů jsou ropa a kaučuk.

Nejčastěji se plasty dělí podle jejich reakce při zahřívání na:

Termoplasty:

působením tepla měknou a působením chladu opět tuhnou, mění se vratně

Nejznámější termoplasty a jejich využití:

•Polystyren - zateplení domu, ochrana spotřebičů při převozu

•Polyethylen - sáčky na potraviny (mikrotenové neboli igelitové)

•Polyamid (nylon, silon) - dámské silonky

•Polyethylentereftalát (PET) - plastové láhve, kelímky

•Teflon - povrch pánve (ochranná vrstva proti připalování pokrmů)

•Polyvinylchlorid (novodur - trubky kanalizace, novoplast - linoleum, podlaha)

•Plexisklo - ochranný štít hokejistů, mantinely

Reaktoplasty:

Opakem termoplastů jsou reaktoplasty, které po vytvrzení již nelze zpracovávat teplem. Nejznámější reaktoplasty(termosety) a jejich využití:

•Bakelit - už se nepoužívá, kdysi kliky od dveří, telefony

•Pryž (guma) - pneumatiky

•Epoxidy - pryskyřice - dvousložková lepidla

Elastomery:

•Elastomery, elastická vlákna,základní surovinou jsou přírodní kaučuky

Úkol č. 3

Jakmile provedeš zápis do sešitu, vyhledej jednotlivé druhy termoplastů a reaktoplastů na internetu a podívej se jak vypadají ať máš představu. (určitě spoustu najdeš i doma)

Dobrovolný úkol pro kreativce nebo pro ty, kteří si chtějí odpočinout od učení a vyzdobit si domeček.

Budeme rádi, když své výtvory pošlete našim pracovkářům (dostálová@zs-senov.cz, jandova@zs-senov.cz, mickova@zs-senov.cz). My část vašich výrobků vystavíme zde a část na webu školy - podpora výuky - pracovní činnosti, kde máme spoustu výrobků nyní. Těšíme se na vaše výtvory a samozřejmě rádi dáme jedničky!!!

4) Úkoly pro 8.ročník - Šití - Mičková

Milí žáci, mám pro vás úkol, který určitě budu hodnotit. Možná i vy jste se zapojily do akce Šije celé česko. Já se zapojila určitě. Pokud máte svůj výtvor - roušku, náustek (jak já říkám "náhubek") - pokyny jsou dále. Pokud jste ještě nezačali, zkuste to - návodů je na YouTube mnoho - vytvořte si svůj originál. Inspirace a pomůcky - viz. fotografie. Vyfoťte svou práci a pošlete na můj e-mail mickova@zs-senov.cz (max.2 fotky a stručný komentář). Pozor - nezapomeňte uvést jméno, příjmení a třídu. Kdo pošle i svůj postup práce-viz mé obrázky nahoře-získá známku navíc (max.3 fotky a stručný komentář jak vám to šlo). Je to úkol do konce dubna a můžete získat známky.

Držím palce ať se vám to povede. Mičková

Vzor 1

-má vlastní práce

Jiná varianta